TE Connectivity Passive Product RL73N1HR62FTD
Part No.:
RL73N1HR62FTD
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRL73N1HR62FTD.pdf
Description:
RES 0.62 OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer:
Series:
RL73, CGS
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
620 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.05W, 1/20W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0201
Size / Dimension:
0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm)
Height - Seated (Max):
0.011" (0.28mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order RL73N1HR62FTD on Chuangxin Cloud?
3. Are the RL73N1HR62FTD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RL73N1HR62FTD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RL73N1HR62FTD.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RL73N1HR62FTD RL73N1HR62FTDF
Part Number RL73N1HR62FTD RL73N1HR62FTDF
Manufacturer TE Connectivity Passive Product TE Connectivity Passive Product
Series RL73, CGS RL73, CGS
Package/Case 0201 (0603 Metric) 0201 (0603 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Resistance 620 mOhms 620 mOhms
Tolerance ±1% ±1%
Power (Watts) 0.05W, 1/20W 0.05W, 1/20W
Composition Thick Film Thick Film
Features Current Sense Current Sense
Temperature Coefficient ±300ppm/°C ±300ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package - -
Ratings 0201 0201
Size / Dimension 0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm) 0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm)
Height - Seated (Max) 0.011" (0.28mm) 0.011" (0.28mm)