Recom Power R24P1509D/P
Part No.:
R24P1509D/P
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
Chuangxin CloudR24P1509D/P.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V -9V 1W
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE RxxPxx (1W)
Package/Case:
7-SIP Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
21.6V
Voltage - Input (Max):
26.4V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
-9V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
33mA, 55mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
6.4 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C
Efficiency:
80%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
Datasheet:
Chuangxin CloudR24P1509D/P.pdf
1. How to order R24P1509D/P on Chuangxin Cloud?
3. Are the R24P1509D/P price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R24P1509D/P?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R24P1509D/P.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R24P1509D R24P1509D/P
Part Number R24P1509D R24P1509D/P
Manufacturer Recom Power Recom Power
Series ECONOLINE RxxPxx (1W) ECONOLINE RxxPxx (1W)
Package/Case 7-SIP Module, 5 Leads 7-SIP Module, 5 Leads
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Type Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 2 2
Voltage - Input (Min) 21.6V 21.6V
Voltage - Input (Max) 26.4V 26.4V
Voltage - Output 1 15V 15V
Voltage - Output 2 -9V -9V
Voltage - Output 3 - -
Voltage - Output 4 - -
Current - Output (Max) 33mA, 55mA 33mA, 55mA
Power (Watts) 1 W 1 W
Voltage - Isolation 6.4 kV 6.4 kV
Applications ITE (Commercial), Medical ITE (Commercial), Medical
Features SCP SCP
Operating Temperature -40°C ~ 90°C -40°C ~ 90°C
Efficiency 80% 80%