Recom Power R24P1509D
Part No.:
R24P1509D
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
Chuangxin CloudR24P1509D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V -9V 1W
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE RxxPxx (1W)
Package/Case:
7-SIP Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
21.6V
Voltage - Input (Max):
26.4V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
-9V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
33mA, 55mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
6.4 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C
Efficiency:
80%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
Datasheet:
Chuangxin CloudR24P1509D.pdf
1. How to order R24P1509D on Chuangxin Cloud?
3. Are the R24P1509D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R24P1509D?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R24P1509D.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as R24P1509D pin diagram, R24P1509D datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R24P1509D R24P1509D/P
Part Number R24P1509D R24P1509D/P
Manufacturer Recom Power Recom Power
Series ECONOLINE RxxPxx (1W) ECONOLINE RxxPxx (1W)
Package/Case 7-SIP Module, 5 Leads 7-SIP Module, 5 Leads
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Type Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 2 2
Voltage - Input (Min) 21.6V 21.6V
Voltage - Input (Max) 26.4V 26.4V
Voltage - Output 1 15V 15V
Voltage - Output 2 -9V -9V
Voltage - Output 3 - -
Voltage - Output 4 - -
Current - Output (Max) 33mA, 55mA 33mA, 55mA
Power (Watts) 1 W 1 W
Voltage - Isolation 6.4 kV 6.4 kV
Applications ITE (Commercial), Medical ITE (Commercial), Medical
Features SCP SCP
Operating Temperature -40°C ~ 90°C -40°C ~ 90°C
Efficiency 80% 80%