CUI Inc. PRQE75W-E12-S15-D
Part No.:
PRQE75W-E12-S15-D
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Quarter Brick
Datasheet:
Chuangxin CloudPRQE75W-E12-S15-D.pdf
Description:
DC-DC ISOLATED, 75 W, 9~75 VDC I
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PRQE75W-D (75W)
Package/Case:
Quarter Brick
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
75 W
Voltage - Isolation:
4.2 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
90%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Enable, Active High
Approval Agency:
CE, cURus, UKCA
Standard Number:
Datasheet:
1. How to order PRQE75W-E12-S15-D on Chuangxin Cloud?
3. Are the PRQE75W-E12-S15-D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PRQE75W-E12-S15-D?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PRQE75W-E12-S12-D PRQE75W-E12-S24-D PRQE75W-E12-S28-D PRQE75W-E12-S15-D PRQE75W-E12-S48-D
Manufacturer CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc.
Series PRQE75W-D (75W) PRQE75W-D (75W) PRQE75W-D (75W) PRQE75W-D (75W) PRQE75W-D (75W)
Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 9V 9V 9V 9V 9V
Voltage - Input (Max) 75V 75V 75V 75V 75V
Voltage - Output 1 15V 15V 15V 15V 15V
Voltage - Output 2 - - - - -
Voltage - Output 3 - - - - -
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 5A 5A 5A 5A 5A
Power (Watts) 75 W 75 W 75 W 75 W 75 W
Voltage - Isolation 4.2 kV 4.2 kV 4.2 kV 4.2 kV 4.2 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 90% 90% 90% 90% 90%