| Image |  |
| Part Number | PMEG120G20ELRZ | PMEG120G20ELRX | PMEG120G20ELR-QX |
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. | Nexperia USA Inc. | Nexperia USA Inc. |
| Series | - | - | - |
| Package/Case | SOD-123W | SOD-123W | SOD-123W |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Technology | SiGe (Silicon Germanium) | SiGe (Silicon Germanium) | SiGe (Silicon Germanium) |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120 V | 120 V | 120 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | 2A | 2A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 840 mV @ 2 A | 840 mV @ 2 A | 840 mV @ 2 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 11 ns | 11 ns | 11 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 30 nA @ 120 V | 30 nA @ 120 V | 30 nA @ 120 V |
| Capacitance @ Vr, F | 75pF @ 1V, 1MHz | 75pF @ 1V, 1MHz | 75pF @ 1V, 1MHz |
| Grade | Automotive | Automotive | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 | AEC-Q101 | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOD-123W | SOD-123W | SOD-123W |
| Operating Temperature - Junction | 175°C | 175°C | 175°C |