PMEG120G20ELRZ.pdf
PMEG120G20ELRZ.pdf
| Image |  |
| Part Number | PMEG120G20ELRZ |
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. |
| Series | - |
| Package/Case | SOD-123W |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Technology | SiGe (Silicon Germanium) |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 840 mV @ 2 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 1A (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 6 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 30 nA @ 120 V |
| Capacitance @ Vr, F | 75pF @ 1V, 1MHz |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | CFP3 |
| Operating Temperature - Junction | 175°C |