Microchip Technology PIC32MX340F256H-80V/PT
Part No.:
PIC32MX340F256H-80V/PT
Package:
64-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC32MX340F256H-80V/PT.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP
Package/Case:
64-TQFP
Packaging:
Tray
Speed:
80MHz
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC32MX340F256H-80V/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC32MX340F256H-80V/PT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC32MX340F256H-80V/PT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Package/Case 64-TQFP 64-TQFP 64-TQFP 64-TQFP 64-TQFP
Series PIC® 32MX PIC® 32MX PIC® 32MX PIC® 32MX PIC® 32MX
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor MIPS32® M4K™ MIPS32® M4K™ MIPS32® M4K™ MIPS32® M4K™ MIPS32® M4K™
Speed 80MHz 80MHz 80MHz 80MHz 80MHz
Number of I/O 53 53 53 53 53
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - - - -
RAM Size 32K x 8 32K x 8 32K x 8 32K x 8 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V 2.3V ~ 3.6V