Microchip Technology PIC24FJ512GB606-I/PT
Part No.:
PIC24FJ512GB606-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
64-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC24FJ512GB606-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 64TQFP
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
64-TQFP
Series:
PIC® 24F
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
16-Bit
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
512KB (170K x 24)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC24FJ512GB606-I/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC24FJ512GB606-I/PT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC24FJ512GB606-I/PT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Package/Case 64-TQFP 64-TQFP 64-TQFP 64-TQFP 64-TQFP
Series PIC® 24F PIC® 24F PIC® 24F PIC® 24F PIC® 24F
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit
Speed 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz
Number of I/O 53 53 53 53 53
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - - - -
RAM Size 32K x 8 32K x 8 32K x 8 32K x 8 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V 2V ~ 3.6V 2V ~ 3.6V 2V ~ 3.6V 2V ~ 3.6V