Microchip Technology PIC24FJ512GB606T-I/PT
Part No.:
PIC24FJ512GB606T-I/PT
Package:
64-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC24FJ512GB606T-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 64TQFP
Package/Case:
64-TQFP
Series:
PIC® 24F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
512KB (170K x 24)
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC24FJ512GB606T-I/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC24FJ512GB606T-I/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC24FJ512GB606T-I/PT?
Image PIC24FJ512GB606T-I/PT PIC24FJ512GB606T-I/MR
Part Number PIC24FJ512GB606T-I/PT PIC24FJ512GB606T-I/MR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 64-TQFP 64-TQFP
Series PIC® 24F PIC® 24F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Programmable Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC
Core Size 16-Bit 16-Bit
Speed 32MHz 32MHz
Number of I/O 53 53
Program Memory Size 512KB (170K x 24) 512KB (170K x 24)
Program Memory Type FLASH FLASH
EEPROM Size - -
RAM Size 32K x 8 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x10b A/D 16x10b
Oscillator Type Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)