Microchip Technology PIC24FJ256GB606-E/PT
Part No.:
PIC24FJ256GB606-E/PT
Package:
64-TQFP
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64TQFP
Package/Case:
64-TQFP
Series:
PIC® 24F
Packaging:
Tray
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
53
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x12b SAR
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Supplier Device Package:
1. How to order PIC24FJ256GB606-E/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC24FJ256GB606-E/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC24FJ256GB606-E/PT?
Package/Case 64-TQFP 64-TQFP 64-TQFP 64-TQFP 64-TQFP
Series PIC® 24F PIC® 24F PIC® 24F PIC® 24F PIC® 24F
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit
Speed 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz
Number of I/O 53 53 53 53 53
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - - - -
RAM Size 32K x 8 32K x 8 32K x 8 32K x 8 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V 2V ~ 3.6V 2V ~ 3.6V 2V ~ 3.6V 2V ~ 3.6V