Microchip Technology PIC24FJ256GB606T-I/MR
Part No.:
PIC24FJ256GB606T-I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC24FJ256GB606T-I/MR.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64QFN
Package/Case:
64-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 24F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
53
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Datasheet:
1. How to order PIC24FJ256GB606T-I/MR on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC24FJ256GB606T-I/MR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC24FJ256GB606T-I/MR?
Image PIC24FJ256GB606T-I/PT PIC24FJ256GB606T-I/MR
Part Number PIC24FJ256GB606T-I/PT PIC24FJ256GB606T-I/MR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 64-VFQFN Exposed Pad 64-VFQFN Exposed Pad
Series PIC® 24F PIC® 24F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Programmable Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC
Core Size 16-Bit 16-Bit
Speed 32MHz 32MHz
Number of I/O 53 53
Program Memory Size 256KB (85.5K x 24) 256KB (85.5K x 24)
Program Memory Type FLASH FLASH
EEPROM Size - -
RAM Size 32K x 8 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x10b A/D 16x10b
Oscillator Type Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)