Microchip Technology PIC24FJ256GA108-I/PT
Part No.:
PIC24FJ256GA108-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
80-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC24FJ256GA108-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80TQFP
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
80-TQFP
Series:
PIC® 24F
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
16-Bit
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, PMP, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
69
Program Memory Size:
256KB (85.5K x 24)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC24FJ256GA108-I/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC24FJ256GA108-I/PT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC24FJ256GA108-I/PT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PIC24FJ256GA108-I/PT PIC24FJ256GA108T-I/PT PIC24FJ256GA108-E/PT
Part Number PIC24FJ256GA108-I/PT PIC24FJ256GA108T-I/PT PIC24FJ256GA108-E/PT
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 80-TQFP 80-TQFP 80-TQFP
Series PIC® 24F PIC® 24F PIC® 24F
Packaging Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC PIC
Core Size 16-Bit 16-Bit 16-Bit
Speed 32MHz 32MHz 32MHz
Connectivity I2C, PMP, SPI, UART/USART I2C, PMP, SPI, UART/USART I2C, PMP, SPI, UART/USART
Number of I/O 69 69 69
Program Memory Size 256KB (85.5K x 24) 256KB (85.5K x 24) 256KB (85.5K x 24)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - -
RAM Size 16K x 8 16K x 8 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V 2V ~ 3.6V 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x10b A/D 16x10b A/D 16x10b
Oscillator Type Internal Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)