Microchip Technology PIC24FJ256GA108T-I/PT
Part No.:
PIC24FJ256GA108T-I/PT
Package:
80-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC24FJ256GA108T-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80TQFP
Package/Case:
80-TQFP
Series:
PIC® 24F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, PMP, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
69
RAM Size:
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Datasheet:
1. How to order PIC24FJ256GA108T-I/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC24FJ256GA108T-I/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC24FJ256GA108T-I/PT?
Image PIC24FJ256GA108T-I/PT
Part Number PIC24FJ256GA108T-I/PT
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case 80-TQFP
Series PIC® 24F
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I2C, PMP, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 69
Program Memory Size 256KB (85.5K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)