Microchip Technology PIC24FJ128GB206-I/MR
Part No.:
PIC24FJ128GB206-I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC24FJ128GB206-I/MR.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64VQFN
Package/Case:
64-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 24F
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
Number of I/O:
52
Program Memory Size:
128KB (43K x 24)
RAM Size:
96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.2V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Datasheet:
1. How to order PIC24FJ128GB206-I/MR on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC24FJ128GB206-I/MR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC24FJ128GB206-I/MR?
Image PIC24FJ128GB206-I/PT PIC24FJ128GB206-I/MR PIC24FJ128GB206T-I/PT PIC24FJ128GB206T-I/MR
Part Number PIC24FJ128GB206-I/PT PIC24FJ128GB206-I/MR PIC24FJ128GB206T-I/PT PIC24FJ128GB206T-I/MR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 64-VFQFN Exposed Pad 64-VFQFN Exposed Pad 64-VFQFN Exposed Pad 64-VFQFN Exposed Pad
Series PIC® 24F PIC® 24F PIC® 24F PIC® 24F
Packaging Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC PIC PIC
Core Size 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit
Speed 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz
Number of I/O 52 52 52 52
Program Memory Size 128KB (43K x 24) 128KB (43K x 24) 128KB (43K x 24) 128KB (43K x 24)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - - -
RAM Size 96K x 8 96K x 8 96K x 8 96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.2V ~ 3.6V 2.2V ~ 3.6V 2.2V ~ 3.6V 2.2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x10b A/D 16x10b A/D 16x10b A/D 16x10b
Oscillator Type Internal Internal Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)