Microchip Technology PIC24FJ128GB206T-I/PT
Part No.:
PIC24FJ128GB206T-I/PT
Package:
64-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC24FJ128GB206T-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP
Package/Case:
64-TQFP
Series:
PIC® 24F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
Number of I/O:
52
Program Memory Size:
128KB (43K x 24)
RAM Size:
96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.2V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Datasheet:
1. How to order PIC24FJ128GB206T-I/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC24FJ128GB206T-I/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC24FJ128GB206T-I/PT?
Image PIC24FJ128GB206T-I/PT PIC24FJ128GB206T-I/MR
Part Number PIC24FJ128GB206T-I/PT PIC24FJ128GB206T-I/MR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 64-TQFP 64-TQFP
Series PIC® 24F PIC® 24F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Programmable Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC
Core Size 16-Bit 16-Bit
Speed 32MHz 32MHz
Connectivity I2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG I2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 52 52
Program Memory Size 128KB (43K x 24) 128KB (43K x 24)
Program Memory Type FLASH FLASH
EEPROM Size - -
RAM Size 96K x 8 96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.2V ~ 3.6V 2.2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x10b A/D 16x10b
Oscillator Type Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)