Microchip Technology PIC18LF6527-I/PT
Part No.:
PIC18LF6527-I/PT
Package:
64-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC18LF6527-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64TQFP
Package/Case:
64-TQFP
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
40MHz
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
54
Program Memory Size:
48KB (24K x 16)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
3936 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 12x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Datasheet:
1. How to order PIC18LF6527-I/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC18LF6527-I/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18LF6527-I/PT?
Image PIC18LF6527-I/PT PIC18LF6527T-I/PT
Part Number PIC18LF6527-I/PT PIC18LF6527T-I/PT
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 64-TQFP 64-TQFP
Series PIC® 18F PIC® 18F
Packaging Tray Tray
Product Status Active Active
Programmable Verified Verified
Core Processor PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit
Speed 40MHz 40MHz
Connectivity I2C, SPI, UART/USART I2C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 54 54
Program Memory Size 48KB (24K x 16) 48KB (24K x 16)
Program Memory Type FLASH FLASH
EEPROM Size 1K x 8 1K x 8
RAM Size 3936 x 8 3936 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V 2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 12x10b A/D 12x10b
Oscillator Type Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)