Microchip Technology PIC18LF6527T-I/PT
Part No.:
PIC18LF6527T-I/PT
Package:
64-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudPIC18LF6527T-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64TQFP
Package/Case:
64-TQFP
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Programmable:
Verified
Speed:
40MHz
Number of I/O:
54
Program Memory Size:
48KB (24K x 16)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
3936 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 12x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order PIC18LF6527T-I/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the PIC18LF6527T-I/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18LF6527T-I/PT?
Image PIC18LF6527T-I/PT
Part Number PIC18LF6527T-I/PT
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case 64-TQFP
Series PIC® 18F
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Programmable Verified
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 40MHz
Connectivity I2C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 54
Program Memory Size 48KB (24K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 3936 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 12x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)