Diodes Incorporated P6SMAJ36ADF-13
Part No.:
P6SMAJ36ADF-13
Datasheet:
Chuangxin CloudP6SMAJ36ADF-13.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC D-FLAT
Series:
SMAJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
1. How to order P6SMAJ36ADF-13 on Chuangxin Cloud?
3. Are the P6SMAJ36ADF-13 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of P6SMAJ36ADF-13?
Image P6SMAJ36ADF-13 P6SMAJ36ADFQ-13
Part Number P6SMAJ36ADF-13 P6SMAJ36ADFQ-13
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Package/Case 2-SMD, Flat Leads 2-SMD, Flat Leads
Series SMAJ SMAJ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.3A 10.3A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)