Diodes Incorporated P6SMAJ36ADFQ-13
Part No.:
P6SMAJ36ADFQ-13
Datasheet:
Chuangxin CloudP6SMAJ36ADFQ-13.pdf
Description:
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR D-F
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Datasheet:
1. How to order P6SMAJ36ADFQ-13 on Chuangxin Cloud?
3. Are the P6SMAJ36ADFQ-13 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of P6SMAJ36ADFQ-13?
Image P6SMAJ36ADFQ-13
Part Number P6SMAJ36ADFQ-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Package/Case 2-SMD, Flat Leads
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.3A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)