Nisshinbo Micro Devices Inc. NJU7201U35-TE1
Part No.:
NJU7201U35-TE1
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-243AA
Datasheet:
Chuangxin CloudNJU7201U35-TE1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.5V 100MA SOT89-3
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series:
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 20mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
30 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Operating Temperature:
-25°C ~ 75°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-89-3
Datasheet:
1. How to order NJU7201U35-TE1 on Chuangxin Cloud?
3. Are the NJU7201U35-TE1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NJU7201U35-TE1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NJU7201U35-TE1 NJU7201U35
Part Number NJU7201U35-TE1 NJU7201U35
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices Inc. Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series - -
Package/Case TO-243AA TO-243AA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 12V 12V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.5V 3.5V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 20mA 0.6V @ 20mA
Current - Output 100mA 100mA
Current - Quiescent (Iq) 30 µA 30 µA
Current - Supply (Max) - -
PSRR - -
Control Features - -
Protection Features - -
Operating Temperature -25°C ~ 75°C -25°C ~ 75°C