Nisshinbo Micro Devices Inc. NJU7201U35
Part No.:
NJU7201U35
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-243AA
Datasheet:
Chuangxin CloudNJU7201U35.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.5V 100MA SOT89-3
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series:
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 20mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Operating Temperature:
-25°C ~ 75°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-89-3
Datasheet:
Chuangxin CloudNJU7201U35.pdf
1. How to order NJU7201U35 on Chuangxin Cloud?
3. Are the NJU7201U35 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NJU7201U35?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NJU7201U35.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as NJU7201U35 pin diagram, NJU7201U35 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NJU7201U35-TE1 NJU7201U35
Part Number NJU7201U35-TE1 NJU7201U35
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices Inc. Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series - -
Package/Case TO-243AA TO-243AA
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 12V 12V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.5V 3.5V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 20mA 0.6V @ 20mA
Current - Output 100mA 100mA
Current - Quiescent (Iq) - -
Current - Supply (Max) - -
PSRR - -
Control Features - -
Protection Features - -
Operating Temperature -25°C ~ 75°C -25°C ~ 75°C