Monolithic Power Systems Inc. MP20042DG-PN-LF-Z
Part No.:
MP20042DG-PN-LF-Z
Datasheet:
Chuangxin CloudMP20042DG-PN-LF-Z.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.85V/3V 8QFN
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V, 3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 200mA (Typ), 0.25V @ 200mA (Typ)
Current - Output:
200mA, 200mA
PSRR:
72dB ~ 47dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Datasheet:
1. How to order MP20042DG-PN-LF-Z on Chuangxin Cloud?
3. Are the MP20042DG-PN-LF-Z price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MP20042DG-PN-LF-Z?
Image MP20042DG-DD-LF-Z MP20042DG-JG-LF-Z MP20042DG-MG-LF-Z MP20042DG-PN-LF-Z MP20042DG-SJ-LF-Z
Number of Regulators 2 2 2 2 2
Voltage - Input (Max) 6V 6V 6V 6V 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V, 3V 2.85V, 3V 2.85V, 3V 2.85V, 3V 2.85V, 3V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 200mA (Typ), 0.25V @ 200mA (Typ) 0.25V @ 200mA (Typ), 0.25V @ 200mA (Typ) 0.25V @ 200mA (Typ), 0.25V @ 200mA (Typ) 0.25V @ 200mA (Typ), 0.25V @ 200mA (Typ) 0.25V @ 200mA (Typ), 0.25V @ 200mA (Typ)
Current - Output 200mA, 200mA 200mA, 200mA 200mA, 200mA 200mA, 200mA 200mA, 200mA
PSRR 72dB ~ 47dB (100Hz ~ 100kHz) 72dB ~ 47dB (100Hz ~ 100kHz) 72dB ~ 47dB (100Hz ~ 100kHz) 72dB ~ 47dB (100Hz ~ 100kHz) 72dB ~ 47dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C