Monolithic Power Systems Inc. MP20042DG-MG-LF-Z
Part No.:
MP20042DG-MG-LF-Z
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-TFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudMP20042DG-MG-LF-Z.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V/2.8V 8QFN
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Series:
Package/Case:
8-TFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
2
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V, 2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 200mA (Typ), 0.25V @ 200mA (Typ)
Current - Output:
200mA, 200mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
72dB ~ 47dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-QFN (2x2)
Datasheet:
1. How to order MP20042DG-MG-LF-Z on Chuangxin Cloud?
3. Are the MP20042DG-MG-LF-Z price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MP20042DG-MG-LF-Z?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MP20042DG-DD-LF-Z MP20042DG-JG-LF-Z MP20042DG-MG-LF-Z MP20042DG-PN-LF-Z MP20042DG-SJ-LF-Z
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 2 2 2 2 2
Voltage - Input (Max) 6V 6V 6V 6V 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V, 2.8V 1.8V, 2.8V 1.8V, 2.8V 1.8V, 2.8V 1.8V, 2.8V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 200mA (Typ), 0.25V @ 200mA (Typ) 0.25V @ 200mA (Typ), 0.25V @ 200mA (Typ) 0.25V @ 200mA (Typ), 0.25V @ 200mA (Typ) 0.25V @ 200mA (Typ), 0.25V @ 200mA (Typ) 0.25V @ 200mA (Typ), 0.25V @ 200mA (Typ)
Current - Output 200mA, 200mA 200mA, 200mA 200mA, 200mA 200mA, 200mA 200mA, 200mA
PSRR 72dB ~ 47dB (100Hz ~ 100kHz) 72dB ~ 47dB (100Hz ~ 100kHz) 72dB ~ 47dB (100Hz ~ 100kHz) 72dB ~ 47dB (100Hz ~ 100kHz) 72dB ~ 47dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C