Cosel USA, Inc. MGFS30243R3
Part No.:
MGFS30243R3
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
Chuangxin CloudMGFS30243R3.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
MGFS (30W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
7.5A
Power (Watts):
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
89%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
Datasheet:
Chuangxin CloudMGFS30243R3.pdf
1. How to order MGFS30243R3 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MGFS30243R3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MGFS30243R3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MGFS30243R3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MGFS30243R3 MGFS30243R3-R
Part Number MGFS30243R3 MGFS30243R3-R
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
Series MGFS (30W) MGFS (30W)
Package/Case 6-DIP Module 6-DIP Module
Packaging Box Box
Product Status Active Active
Type Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1
Voltage - Input (Min) 9V 9V
Voltage - Input (Max) 36V 36V
Voltage - Output 1 3.3V 3.3V
Voltage - Output 2 - -
Voltage - Output 3 - -
Voltage - Output 4 - -
Current - Output (Max) 7.5A 7.5A
Power (Watts) - -
Voltage - Isolation 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OVP Remote On/Off, OCP, OVP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating) -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 89% 89%