Taiwan Semiconductor Corporation MBRS10150
Part No.:
MBRS10150
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Chuangxin CloudMBRS10150.pdf
Description:
10A, 150V, SCHOTTKY RECTIFIER
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.05 V @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 150 V
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263AB (D2PAK)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Datasheet:
Chuangxin CloudMBRS10150.pdf
1. How to order MBRS10150 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MBRS10150 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRS10150?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRS10150.
7.How to contact us to get technical supports, such as MBRS10150 pin diagram, MBRS10150 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBRS10150H MBRS10150
Part Number MBRS10150H MBRS10150
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation Taiwan Semiconductor Corporation
Series - -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V 150 V
Current - Average Rectified (Io) 10A 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.05 V @ 10 A 1.05 V @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 150 V 100 µA @ 150 V
Qualification - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package TO-263AB (D2PAK) TO-263AB (D2PAK)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C