Taiwan Semiconductor Corporation MBRS10150H
Part No.:
MBRS10150H
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Chuangxin CloudMBRS10150H.pdf
Description:
10A, 150V, SCHOTTKY RECTIFIER
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.05 V @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263AB (D2PAK)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Datasheet:
Chuangxin CloudMBRS10150H.pdf
1. How to order MBRS10150H on Chuangxin Cloud?
3. Are the MBRS10150H price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRS10150H?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRS10150H.
7.How to contact us to get technical supports, such as MBRS10150H pin diagram, MBRS10150H datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBRS10150H
Part Number MBRS10150H
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Current - Average Rectified (Io) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.05 V @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-263AB (D2PAK)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C