Analog Devices Inc. LT1585CT-3.45#PBF
Part No.:
LT1585CT-3.45#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudLT1585CT-3.45#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.45V 4.6A TO220-3
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.45V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.4V @ 4A
Current - Output:
4.6A
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order LT1585CT-3.45#PBF on Chuangxin Cloud?
3. Are the LT1585CT-3.45#PBF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1585CT-3.45#PBF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LT1585CT-3.3#PBF LT1585CT#PBF LT1585CT-3.45#PBF LT1585CT-1.5#PBF LT1585CT-3.38#PBF
Part Number LT1585CT-3.3#PBF LT1585CT#PBF LT1585CT-3.45#PBF LT1585CT-1.5#PBF LT1585CT-3.38#PBF
Series - - - - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 7V 7V 7V 7V 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.45V 3.45V 3.45V 3.45V 3.45V
Voltage Dropout (Max) 1.4V @ 4A 1.4V @ 4A 1.4V @ 4A 1.4V @ 4A 1.4V @ 4A
Current - Output 4.6A 4.6A 4.6A 4.6A 4.6A
PSRR - - - - -
Control Features - - - - -
Operating Temperature 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C