Analog Devices Inc. LT1585CT-3.38#PBF
Part No.:
LT1585CT-3.38#PBF
Datasheet:
Chuangxin CloudLT1585CT-3.38#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.38V 4.6A TO220-3
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.38V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.4V @ 4A
Current - Output:
4.6A
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C
Datasheet:
1. How to order LT1585CT-3.38#PBF on Chuangxin Cloud?
3. Are the LT1585CT-3.38#PBF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1585CT-3.38#PBF?
Image LT1585CT-3.3#PBF LT1585CT#PBF LT1585CT-3.45#PBF LT1585CT-1.5#PBF LT1585CT-3.38#PBF
Part Number LT1585CT-3.3#PBF LT1585CT#PBF LT1585CT-3.45#PBF LT1585CT-1.5#PBF LT1585CT-3.38#PBF
Series - - - - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 7V 7V 7V 7V 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.38V 3.38V 3.38V 3.38V 3.38V
Voltage Dropout (Max) 1.4V @ 4A 1.4V @ 4A 1.4V @ 4A 1.4V @ 4A 1.4V @ 4A
Current - Output 4.6A 4.6A 4.6A 4.6A 4.6A
Control Features - - - - -
Operating Temperature 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C