Texas Instruments LP5952TLX-1.8/NOPB
Part No.:
LP5952TLX-1.8/NOPB
Package:
5-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
Chuangxin CloudLP5952TLX-1.8/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 350MA 5DSBGA
Package/Case:
5-WFBGA, DSBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 350mA
Current - Output:
350mA
PSRR:
80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
5-DSBGA (1.41x1.08)
Datasheet:
1. How to order LP5952TLX-1.8/NOPB on Chuangxin Cloud?
3. Are the LP5952TLX-1.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP5952TLX-1.8/NOPB?
Image LP5952TLX-1.2/NOPB LP5952TLX-1.5/NOPB LP5952TLX-1.8/NOPB LP5952TLX-0.7/NOPB LP5952TLX-1.0/NOPB
Series - - - - -
Package/Case 5-WFBGA, DSBGA 5-WFBGA, DSBGA 5-WFBGA, DSBGA 5-WFBGA, DSBGA 5-WFBGA, DSBGA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 350mA 0.2V @ 350mA 0.2V @ 350mA 0.2V @ 350mA 0.2V @ 350mA
Current - Output 350mA 350mA 350mA 350mA 350mA
Current - Quiescent (Iq) 28 µA 28 µA 28 µA 28 µA 28 µA
Current - Supply (Max) 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA
PSRR 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz) 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz) 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz) 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz) 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C