Texas Instruments LP5952TLX-0.7/NOPB
Part No.:
LP5952TLX-0.7/NOPB
Package:
5-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
Chuangxin CloudLP5952TLX-0.7/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 0.7V 350MA 5DSBGA
Package/Case:
5-WFBGA, DSBGA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
0.7V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 350mA
Current - Output:
350mA
PSRR:
80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
5-DSBGA (1.41x1.08)
Datasheet:
1. How to order LP5952TLX-0.7/NOPB on Chuangxin Cloud?
3. Are the LP5952TLX-0.7/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP5952TLX-0.7/NOPB?
Image LP5952TLX-1.2/NOPB LP5952TLX-1.5/NOPB LP5952TLX-1.8/NOPB LP5952TLX-0.7/NOPB LP5952TLX-1.0/NOPB
Series - - - - -
Package/Case 5-WFBGA, DSBGA 5-WFBGA, DSBGA 5-WFBGA, DSBGA 5-WFBGA, DSBGA 5-WFBGA, DSBGA
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.7V 0.7V 0.7V 0.7V 0.7V
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 350mA 0.2V @ 350mA 0.2V @ 350mA 0.2V @ 350mA 0.2V @ 350mA
Current - Output 350mA 350mA 350mA 350mA 350mA
Current - Quiescent (Iq) 28 µA 28 µA 28 µA 28 µA 28 µA
Current - Supply (Max) 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA
PSRR 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz) 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz) 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz) 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz) 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C