Texas Instruments LP5952LC-1.2/NOPB
Part No.:
LP5952LC-1.2/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-UFDFN
Datasheet:
Chuangxin CloudLP5952LC-1.2/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 350MA 6USON
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
6-UFDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 350mA
Current - Output:
350mA
Current - Quiescent (Iq):
28 µA
Current - Supply (Max):
100 µA
PSRR:
80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-USON (2x2)
Datasheet:
1. How to order LP5952LC-1.2/NOPB on Chuangxin Cloud?
3. Are the LP5952LC-1.2/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP5952LC-1.2/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP5952LC-1.8/NOPB LP5952LC-1.3/NOPB LP5952LC-1.5/NOPB LP5952LC-1.2/NOPB LP5952LCX-1.2/NOPB
Series - - - - -
Package/Case 6-UFDFN 6-UFDFN 6-UFDFN 6-UFDFN 6-UFDFN
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V 1.2V 1.2V 1.2V 1.2V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 350mA 0.25V @ 350mA 0.25V @ 350mA 0.25V @ 350mA 0.25V @ 350mA
Current - Output 350mA 350mA 350mA 350mA 350mA
Current - Quiescent (Iq) 28 µA 28 µA 28 µA 28 µA 28 µA
Current - Supply (Max) 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA
PSRR 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz) 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz) 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz) 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz) 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C