Texas Instruments LP5952LCX-1.2/NOPB
Part No.:
LP5952LCX-1.2/NOPB
Datasheet:
Chuangxin CloudLP5952LCX-1.2/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 350MA 6USON
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 350mA
Current - Output:
350mA
PSRR:
80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Datasheet:
1. How to order LP5952LCX-1.2/NOPB on Chuangxin Cloud?
3. Are the LP5952LCX-1.2/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP5952LCX-1.2/NOPB?
Image LP5952LCX-1.2/NOPB LP5952LCX-1.3/NOPB LP5952LCX-1.5/NOPB LP5952LCX-1.8/NOPB
Part Number LP5952LCX-1.2/NOPB LP5952LCX-1.3/NOPB LP5952LCX-1.5/NOPB LP5952LCX-1.8/NOPB
Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments
Series - - - -
Package/Case 6-UFDFN 6-UFDFN 6-UFDFN 6-UFDFN
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V 1.2V 1.2V 1.2V
Voltage - Output (Max) - - - -
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 350mA 0.2V @ 350mA 0.2V @ 350mA 0.2V @ 350mA
Current - Output 350mA 350mA 350mA 350mA
Current - Quiescent (Iq) 28 µA 28 µA 28 µA 28 µA
Current - Supply (Max) 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA
PSRR 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz) 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz) 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz) 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C