STMicroelectronics LD1086D2T12
Part No.:
LD1086D2T12
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Chuangxin CloudLD1086D2T12.pdf
Description:
IC REG LINEAR 12V 1.5A D2PAK
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.5V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
71dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
Datasheet:
Chuangxin CloudLD1086D2T12.pdf
1. How to order LD1086D2T12 on Chuangxin Cloud?
3. Are the LD1086D2T12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD1086D2T12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD1086D2T12.
Image LD1086D2T12TR LD1086D2T12
Part Number LD1086D2T12TR LD1086D2T12
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 30V 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V 12V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 1.5A 1.5V @ 1.5A
Current - Output 1.5A 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 10 mA 10 mA
Current - Supply (Max) - -
PSRR 71dB (120Hz) 71dB (120Hz)
Control Features - -
Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C