STMicroelectronics LD1086D2T12TR
Part No.:
LD1086D2T12TR
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Chuangxin CloudLD1086D2T12TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 12V 1.5A D2PAK
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.5V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
71dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
Datasheet:
1. How to order LD1086D2T12TR on Chuangxin Cloud?
3. Are the LD1086D2T12TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD1086D2T12TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD1086D2T12TR.
Image LD1086D2T12TR
Part Number LD1086D2T12TR
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Current - Supply (Max) -
PSRR 71dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C