Microchip Technology DSPIC33FJ32GS608-I/PT
Part No.:
DSPIC33FJ32GS608-I/PT
Package:
80-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudDSPIC33FJ32GS608-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80TQFP
Package/Case:
80-TQFP
Series:
dsPIC™ 33F
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Speed:
40 MIPs
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
74
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 18x10b; D/A 1x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Datasheet:
1. How to order DSPIC33FJ32GS608-I/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the DSPIC33FJ32GS608-I/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DSPIC33FJ32GS608-I/PT?
Image DSPIC33FJ32GS608-I/PT DSPIC33FJ32GS608T-I/PT DSPIC33FJ32GS608-50I/PT DSPIC33FJ32GS608T-50I/PT
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 80-TQFP 80-TQFP 80-TQFP 80-TQFP
Series dsPIC™ 33F dsPIC™ 33F dsPIC™ 33F dsPIC™ 33F
Packaging Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor dsPIC dsPIC dsPIC dsPIC
Core Size 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit
Speed 40 MIPs 40 MIPs 40 MIPs 40 MIPs
Number of I/O 74 74 74 74
Program Memory Size 32KB (32K x 8) 32KB (32K x 8) 32KB (32K x 8) 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - - -
RAM Size 4K x 8 4K x 8 4K x 8 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V 3V ~ 3.6V 3V ~ 3.6V 3V ~ 3.6V
Oscillator Type Internal Internal Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)