Microchip Technology DSPIC33FJ128GP204-E/ML
Part No.:
DSPIC33FJ128GP204-E/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudDSPIC33FJ128GP204-E/ML.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44QFN
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
44-VQFN Exposed Pad
Series:
dsPIC™ 33F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
dsPIC
Core Size:
16-Bit
Speed:
40 MIPs
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
AC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
35
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 13x10b/12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)