Microchip Technology DSPIC30F1010-30I/SP
Part No.:
DSPIC30F1010-30I/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudDSPIC30F1010-30I/SP.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 6KB FLASH 28SPDIP
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
dsPIC™ 30F
Packaging:
Tube
Programmable:
Not Verified
Speed:
30 MIPs
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
21
Program Memory Size:
6KB (2K x 24)
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order DSPIC30F1010-30I/SP on Chuangxin Cloud?
3. Are the DSPIC30F1010-30I/SP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DSPIC30F1010-30I/SP?
Package/Case 28-DIP (0.300", 7.62mm) 28-DIP (0.300", 7.62mm) 28-DIP (0.300", 7.62mm) 28-DIP (0.300", 7.62mm) 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series dsPIC™ 30F dsPIC™ 30F dsPIC™ 30F dsPIC™ 30F dsPIC™ 30F
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor dsPIC dsPIC dsPIC dsPIC dsPIC
Core Size 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit
Speed 30 MIPs 30 MIPs 30 MIPs 30 MIPs 30 MIPs
Number of I/O 21 21 21 21 21
Program Memory Size 6KB (2K x 24) 6KB (2K x 24) 6KB (2K x 24) 6KB (2K x 24) 6KB (2K x 24)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - - - -
RAM Size 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V 3V ~ 5.5V 3V ~ 5.5V 3V ~ 5.5V 3V ~ 5.5V