Microchip Technology DSPIC30F1010-30I/MM
Part No.:
DSPIC30F1010-30I/MM
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudDSPIC30F1010-30I/MM.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 6KB FLASH 28QFN
Package/Case:
28-VQFN Exposed Pad
Series:
dsPIC™ 30F
Packaging:
Tube
Programmable:
Not Verified
Speed:
30 MIPs
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
21
Program Memory Size:
6KB (2K x 24)
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 6x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order DSPIC30F1010-30I/MM on Chuangxin Cloud?
3. Are the DSPIC30F1010-30I/MM price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DSPIC30F1010-30I/MM?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series dsPIC™ 30F dsPIC™ 30F dsPIC™ 30F dsPIC™ 30F dsPIC™ 30F
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor dsPIC dsPIC dsPIC dsPIC dsPIC
Core Size 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit
Speed 30 MIPs 30 MIPs 30 MIPs 30 MIPs 30 MIPs
Number of I/O 21 21 21 21 21
Program Memory Size 6KB (2K x 24) 6KB (2K x 24) 6KB (2K x 24) 6KB (2K x 24) 6KB (2K x 24)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - - - -
RAM Size 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V 3V ~ 5.5V 3V ~ 5.5V 3V ~ 5.5V 3V ~ 5.5V