Cosel USA, Inc. DHS250B28
Part No.:
DHS250B28
Datasheet:
Chuangxin CloudDHS250B28.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 28V
Series:
DHS (250W)
Voltage - Input (Min):
200V
Voltage - Input (Max):
400V
Voltage - Output 1:
28V
Current - Output (Max):
9A
Power (Watts):
Voltage - Isolation:
3 kV
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:
88%
Datasheet:
Chuangxin CloudDHS250B28.pdf
1. How to order DHS250B28 on Chuangxin Cloud?
3. Are the DHS250B28 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DHS250B28?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DHS250B28.
7.How to contact us to get technical supports, such as DHS250B28 pin diagram, DHS250B28 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DHS250B28 DHS250B28-T
Part Number DHS250B28 DHS250B28-T
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
Series DHS (250W) DHS (250W)
Number of Outputs 1 1
Voltage - Input (Min) 200V 200V
Voltage - Input (Max) 400V 400V
Voltage - Output 1 28V 28V
Voltage - Output 4 - -
Current - Output (Max) 9A 9A
Power (Watts) - -
Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating) -40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency 88% 88%