Cosel USA, Inc. DHS100B05
Part No.:
DHS100B05
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
Chuangxin CloudDHS100B05.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
DHS (100W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
200V
Voltage - Input (Max):
400V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
20A
Power (Watts):
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
82%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
Datasheet:
Chuangxin CloudDHS100B05.pdf
1. How to order DHS100B05 on Chuangxin Cloud?
3. Are the DHS100B05 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DHS100B05?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DHS100B05.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as DHS100B05 pin diagram, DHS100B05 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DHS100B05 DHS100B05-T
Part Number DHS100B05 DHS100B05-T
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
Series DHS (100W) DHS (100W)
Package/Case 6-DIP Module 6-DIP Module
Packaging Box Box
Product Status Active Active
Type Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1
Voltage - Input (Min) 200V 200V
Voltage - Input (Max) 400V 400V
Voltage - Output 1 5V 5V
Voltage - Output 2 - -
Voltage - Output 3 - -
Voltage - Output 4 - -
Current - Output (Max) 20A 20A
Power (Watts) - -
Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
Efficiency 82% 82%