Vishay Dale CRCW251256R2FKEG
Part No.:
CRCW251256R2FKEG
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudCRCW251256R2FKEG.pdf
Description:
RES SMD 56.2 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
D/CRCW e3
Package/Case:
2512 (6432 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
56.2 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
2512
Size / Dimension:
0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order CRCW251256R2FKEG on Chuangxin Cloud?
3. Are the CRCW251256R2FKEG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CRCW251256R2FKEG?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CRCW251256R2FKEG CRCW251256R2FKEGHP
Part Number CRCW251256R2FKEG CRCW251256R2FKEGHP
Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale
Series D/CRCW e3 D/CRCW e3
Package/Case 2512 (6432 Metric) 2512 (6432 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Resistance 56.2 Ohms 56.2 Ohms
Tolerance ±1% ±1%
Power (Watts) 1W 1W
Composition Thick Film Thick Film
Features Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200
Ratings 2512 2512
Size / Dimension 0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm) 0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm) 0.028" (0.70mm)