Vishay Dale CRCW201040R2FKEF
Part No.:
CRCW201040R2FKEF
Datasheet:
Chuangxin CloudCRCW201040R2FKEF.pdf
Description:
RES SMD 40.2 OHM 1% 3/4W 2010
Series:
D/CRCW e3
Resistance:
40.2 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order CRCW201040R2FKEF on Chuangxin Cloud?
3. Are the CRCW201040R2FKEF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CRCW201040R2FKEF?
Image CRCW201040R2FKEF CRCW201040R2FKEFHP
Part Number CRCW201040R2FKEF CRCW201040R2FKEFHP
Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale
Series D/CRCW e3 D/CRCW e3
Package/Case 2010 (5025 Metric) 2010 (5025 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Resistance 40.2 Ohms 40.2 Ohms
Tolerance ±1% ±1%
Power (Watts) 0.75W, 3/4W 0.75W, 3/4W
Composition Thick Film Thick Film
Features Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200
Ratings 2010 2010
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm) 0.028" (0.70mm)