Vishay Dale CRCW201040R2FKEFHP
Part No.:
CRCW201040R2FKEFHP
Datasheet:
Chuangxin CloudCRCW201040R2FKEFHP.pdf
Description:
RES SMD 40.2 OHM 1% 1W 2010
Series:
CRCW-HP e3
Resistance:
40.2 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Features:
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order CRCW201040R2FKEFHP on Chuangxin Cloud?
3. Are the CRCW201040R2FKEFHP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CRCW201040R2FKEFHP?
Image CRCW201040R2FKEFHP
Part Number CRCW201040R2FKEFHP
Manufacturer Vishay Dale
Series CRCW-HP e3
Package/Case 2010 (5025 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 40.2 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 2010
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)