Cosel USA, Inc. CHS7004812H
Part No.:
CHS7004812H
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Quarter Brick
Datasheet:
Chuangxin CloudCHS7004812H.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 702W
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
CHS (700W)
Package/Case:
Quarter Brick
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
76V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
58.5A
Power (Watts):
702 W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Remote Sense
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
96%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Enable, Active Low
Approval Agency:
CE, cURus, TUV
Standard Number:
Datasheet:
Chuangxin CloudCHS7004812H.pdf
1. How to order CHS7004812H on Chuangxin Cloud?
3. Are the CHS7004812H price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHS7004812H?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CHS7004812H.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CHS7004812H CHS7004812H-L5 CHS7004812H-L8 CHS7004812H-L7 CHS7004812H-U
Part Number CHS7004812H CHS7004812H-L5 CHS7004812H-L8 CHS7004812H-L7 CHS7004812H-U
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
Series CHS (700W) CHS (700W) CHS (700W) CHS (700W) CHS (700W)
Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
Packaging Box Box Box Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage - Input (Max) 76V 76V 76V 76V 76V
Voltage - Output 1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage - Output 2 - - - - -
Voltage - Output 3 - - - - -
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 58.5A 58.5A 58.5A 58.5A 58.5A
Power (Watts) 702 W 702 W 702 W 702 W 702 W
Voltage - Isolation 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 96% 96% 96% 96% 96%