Cosel USA, Inc. CHS4004848-L5
Part No.:
CHS4004848-L5
Datasheet:
Chuangxin CloudCHS4004848-L5.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 48V 403W
Series:
CHS (400W)
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
76V
Voltage - Output 1:
48V
Current - Output (Max):
8.4A
Power (Watts):
403 W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Features:
Adjustable Output, Remote Sense
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
94%
Control Features:
Enable, Active Low
Datasheet:
1. How to order CHS4004848-L5 on Chuangxin Cloud?
3. Are the CHS4004848-L5 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHS4004848-L5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CHS4004848-L5.
Image CHS4004848 CHS4004848-U CHS4004848-R CHS4004848-L2 CHS4004848-L5
Part Number CHS4004848 CHS4004848-U CHS4004848-R CHS4004848-L2 CHS4004848-L5
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
Series CHS (400W) CHS (400W) CHS (400W) CHS (400W) CHS (400W)
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage - Input (Max) 76V 76V 76V 76V 76V
Voltage - Output 1 48V 48V 48V 48V 48V
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 8.4A 8.4A 8.4A 8.4A 8.4A
Power (Watts) 403 W 403 W 403 W 403 W 403 W
Voltage - Isolation 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 94% 94% 94% 94% 94%