Cosel USA, Inc. CHS4004848
Part No.:
CHS4004848
Datasheet:
Chuangxin CloudCHS4004848.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 48V 403W
Series:
CHS (400W)
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
76V
Voltage - Output 1:
48V
Current - Output (Max):
8.4A
Power (Watts):
403 W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Features:
Adjustable Output, Remote Sense
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
94%
Control Features:
Enable, Active Low
Datasheet:
Chuangxin CloudCHS4004848.pdf
1. How to order CHS4004848 on Chuangxin Cloud?
3. Are the CHS4004848 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHS4004848?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CHS4004848.
7.How to contact us to get technical supports, such as CHS4004848 pin diagram, CHS4004848 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CHS4004848 CHS4004848-U CHS4004848-R CHS4004848-L2 CHS4004848-L5
Part Number CHS4004848 CHS4004848-U CHS4004848-R CHS4004848-L2 CHS4004848-L5
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
Series CHS (400W) CHS (400W) CHS (400W) CHS (400W) CHS (400W)
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage - Input (Max) 76V 76V 76V 76V 76V
Voltage - Output 1 48V 48V 48V 48V 48V
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 8.4A 8.4A 8.4A 8.4A 8.4A
Power (Watts) 403 W 403 W 403 W 403 W 403 W
Voltage - Isolation 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 94% 94% 94% 94% 94%