Cosel USA, Inc. CHS3004812-R
Part No.:
CHS3004812-R
Package:
8-DIP Module
Datasheet:
Chuangxin CloudCHS3004812-R.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 300W
Series:
CHS (300W)
Package/Case:
8-DIP Module
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
76V
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output (Max):
25A
Power (Watts):
300 W
Voltage - Isolation:
250 V
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
94.5%
Datasheet:
1. How to order CHS3004812-R on Chuangxin Cloud?
3. Are the CHS3004812-R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHS3004812-R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CHS3004812-R.
Image CHS3004812 CHS3004812-L2 CHS3004812-L5 CHS3004812-R CHS3004812-U
Part Number CHS3004812 CHS3004812-L2 CHS3004812-L5 CHS3004812-R CHS3004812-U
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
Series CHS (300W) CHS (300W) CHS (300W) CHS (300W) CHS (300W)
Package/Case 8-DIP Module 8-DIP Module 8-DIP Module 8-DIP Module 8-DIP Module
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage - Input (Max) 76V 76V 76V 76V 76V
Voltage - Output 1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 25A 25A 25A 25A 25A
Power (Watts) 300 W 300 W 300 W 300 W 300 W
Voltage - Isolation 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 94.5% 94.5% 94.5% 94.5% 94.5%