Cosel USA, Inc. CHS3004812
Part No.:
CHS3004812
Package:
8-DIP Module
Datasheet:
Chuangxin CloudCHS3004812.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 300W
Series:
CHS (300W)
Package/Case:
8-DIP Module
Packaging:
Box
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
76V
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output (Max):
25A
Power (Watts):
300 W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
94.5%
Approval Agency:
CE, cURus, TUV
Standard Number:
Datasheet:
Chuangxin CloudCHS3004812.pdf
1. How to order CHS3004812 on Chuangxin Cloud?
3. Are the CHS3004812 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CHS3004812?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CHS3004812.
7.How to contact us to get technical supports, such as CHS3004812 pin diagram, CHS3004812 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CHS3004812 CHS3004812-L2 CHS3004812-L5 CHS3004812-R CHS3004812-U
Part Number CHS3004812 CHS3004812-L2 CHS3004812-L5 CHS3004812-R CHS3004812-U
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
Series CHS (300W) CHS (300W) CHS (300W) CHS (300W) CHS (300W)
Package/Case 8-DIP Module 8-DIP Module 8-DIP Module 8-DIP Module 8-DIP Module
Packaging Box Box Box Box Box
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage - Input (Max) 76V 76V 76V 76V 76V
Voltage - Output 1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 25A 25A 25A 25A 25A
Power (Watts) 300 W 300 W 300 W 300 W 300 W
Voltage - Isolation 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features Adjustable Output Adjustable Output Adjustable Output Adjustable Output Adjustable Output
Efficiency 94.5% 94.5% 94.5% 94.5% 94.5%