KEMET C430C202GAG5TA
Part No.:
C430C202GAG5TA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudC430C202GAG5TA.pdf
Description:
CAP CER 2000PF 250V C0G AXIAL
Manufacturer:
KEMET
Series:
AxiMax 400 Comm C0G
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
2000 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Size / Dimension:
0.150" Dia x 0.240" L (3.81mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
Lead Spacing:
Lead Style:
Straight
Datasheet:
1. How to order C430C202GAG5TA on Chuangxin Cloud?
3. Are the C430C202GAG5TA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C430C202GAG5TA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image C430C202GAG5TA C430C202GAG5TA7200
Part Number C430C202GAG5TA C430C202GAG5TA7200
Manufacturer KEMET KEMET
Series AxiMax 400 Comm C0G AxiMax 400 Comm C0G
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Capacitance 2000 pF 2000 pF
Tolerance ±2% ±2%
Voltage - Rated 250V 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features Low ESL Low ESL
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Package / Case Axial Axial
Size / Dimension 0.150" Dia x 0.240" L (3.81mm x 6.10mm) 0.150" Dia x 0.240" L (3.81mm x 6.10mm)