KEMET C1206C472FAGEC
Part No.:
C1206C472FAGEC
Datasheet:
Chuangxin CloudC1206C472FAGEC.pdf
Description:
CAP CER 1206 4.7NF 250V C0G 1%
Series:
ESD SMD Comm C0G
Packaging:
Bulk
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Low ESR
Ratings:
Applications:
ESD Protection
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)
Datasheet:
1. How to order C1206C472FAGEC on Chuangxin Cloud?
3. Are the C1206C472FAGEC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206C472FAGEC?
Image C1206C472FAGECTU C1206C472FAGEC7210 C1206C472FAGECAUTO C1206C472FAGEC
Part Number C1206C472FAGECTU C1206C472FAGEC7210 C1206C472FAGECAUTO C1206C472FAGEC
Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET
Series ESD SMD Comm C0G ESD SMD Comm C0G ESD SMD Comm C0G ESD SMD Comm C0G
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active
Capacitance 4700 pF 4700 pF 4700 pF 4700 pF
Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1%
Voltage - Rated 250V 250V 250V 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, Low ESR Low ESL, Low ESR Low ESL, Low ESR Low ESL, Low ESR
Ratings - - - -
Applications ESD Protection ESD Protection ESD Protection ESD Protection
Failure Rate - - - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) - - - -
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm) 0.035" (0.88mm) 0.035" (0.88mm) 0.035" (0.88mm)